PIAA BASEBALL CHAMPIONSHIPS
FIRST ROUND
Monday, June 4
Class AAAA
(1-3) West Chester East 14, (12-1) Frankford 0 (5 innings)
(3-2) Cumberland Valley 11, (2-1) Wyoming Valley West 8 (8 innings)
(1-4) Council Rock North 1, (3-1) Solanco 0
(7-1) Peters Township 11, (8-1) Carrick 1 (5 innings)
(7-3) Seneca Valley 13, (10-1) Erie Cathedral Prep 3 (5 innings)
Class AAA
(1-2) Marple Newtown 11, (3-1) Donegal 9
(4-1) Shikellamy 3, (2-1) Pittston 2
(9-1) Punxsutawney 3, (7-1) West Allegheny 2
(7-2) Blackhawk 16, (8-1) Langley 6 (6 innings)
Class AA
(3-1) Kutztown 4, (1-1) Springfield (Montco) 0
(2-1) Lake Lehman 4, (4-1) Central Columbia 2
(11-1) Pine Grove 8, (12-1) Prep Charter 0
(3-2) Schuylkill Valley 6, (5-1) Chestnut Ridge 1
(6-2) Bald Eagle Area 13, (7-1) North Catholic 6
(6-1) Philipsburg-Osceola 12, (7-4) Riverview 2
(7-2) Seton LaSalle 15, (10-1) Sharon 3 (5 innings)
Class A
(2-1) Old Forge 8, (3-1) Holy Name 2
(11-1) Minersville 5, (4-1) Montgomery 2
(5-1) Northern Bedford 3, (3-2) Newport 2
(9-3) Elk County Catholic 4, (7-1) Springdale 2
Tuesday, June 5
Class AAAA
(1-1) Souderton 5, (3-3) Exeter 1
(1-2) Pennridge 10, (11-1) Bethlehem Liberty 4
(6-1) State College 4, (7-2) Bethel Park 0
Class AAA
(11-1) Bethlehem Catholic 15, (12-1) Franklin Towne Charter 0 (3 innings)
(6-1) Lewistown 5, (3-3) Greencastle-Antrim 2
Class A
(1-1) Delco Christian 5, (12-1) GAMP 0
(9-2) Cameron County 12, (6-1) Claysburg-Kimmel 1
Wednesday, June 6
Class AAA
(7-3) Trinity 8, (10-1) Hickory 6 (9 innings)
Class AA
(7-3) Bishop Canevin 6, (9-1) Brookville 2
Class A
(9-1) Johnsonburg 2, (7-3) Laurel 1
(7-2) California 6, (10-1) West Middlesex 3
—
QUARTERFINALS
Thursday, June 7
Class AAAA
(1-1) Souderton (21-3) 1, (1-3) West Chester East (19-6) 0 (9 innings)
(3-2) Cumberland Valley (19-8) 1, (1-2) Pennridge (20-5) 0
(6-1) State College (17-5), 6, (1-4) Council Rock North (14-12) 3
(7-3) Seneca Valley (19-2) 5, (7-1) Peters Township (21-5) 2
Class AAA
(1-2) Marple Newtown (14-10) 15, (4-1) Shikellamy (18-7) 0 (3 innings)
(11-1) Bethlehem Catholic (15-10) 15, (1-1) Oxford (20-6) 1 (5 innings)
(9-1) Punxsutawney (14-7) 7, (6-1) Lewistown (13-10) 0
(7-2) Blackhawk (14-10) 12, (7-3) Trinity (14-8) 2 (5 innings)
Class AA
(3-1) Kutztown (18-7) 5, (2-1) Lake Lehman (16-4) 2
(11-1) Pine Grove (19-6) 12, (3-2) Shuylkill Valley (21-7) 2 (5 innings)
(6-2) Bald Eagle Area (19-6) 12, (7-3) Bishop Canevin (15-4) 7
(6-1) Philipsburg-Osceola (14-9) 6, (7-2) Seton LaSalle (19-4) 6 (Suspended after 11 innings)
Class A
(11-1) Minersville (23-1) 4, (2-1) Old Forge (18-3) 3
(1-1) Delco Christian (10-13) 10, (5-1) Northern Bedford (18-6) 1
(9-2) Cameron County (18-4) 11, (9-3) Elk County Catholic (11-13) 4
(9-1) Johnsonburg (21-1) 4, (7-2) California (21-4) 3
Friday, June 8
Class AA
(7-2) Seton LSalle (20-4) 7, (6-1) Philipsburg-Osceola (14-10) 6 (15 innings, completion of suspended game)
—
SEMIFINALS
Monday, June 11
Class AAAA
(1-1) Souderton (23-3) 3, (3-2) Cumberland Valley (19-9) 2
(7-3) Seneca Valley (20-2) 8, (6-1) State College (17-6) 3
Class AAA
(1-2) Marple Newtown (15-10) 3, (11-1) Bethlehem Catholic (15-11) 2
(9-1) Punxsutawney (15-7) 14, (7-2) Blackhawk (14-11) 3 (6 innings)
Class AA
(3-1) Kutztown (19-7) 3, (11-1) Pine Grove (19-7) 1
(6-2) Bald Eagle Area (20-6) 8, (7-2) Seton LaSalle (20-5) 5
Class A
(11-1) Minersville (24-1) 10, (1-1) Delco Christian (10-14) 0 (5 innings)
(9-1) Johnsonburg (22-1) 2, (9-2) Cameron County (18-5) 1
—
CHAMPIONSHIPS
(All Games at Blair County Ballpark, Altoona)
Friday, June 15
Class AAA
(9-1) Punxsutawney (16-7) 5, (1-2) Marple Newtown (15-11) 4
Class A
(11-1) Minersville (25-1) 4, (9-1) Johnsonburg (22-2) 1
Saturday, June 16
Class AAAA
(1-1) Souderton (23-3) vs (7-3) Seneca Valley (20-2) at 2 p.m.
Class AA
(3-1) Kutztown (19-7) vs (6-2) Bald Eagle Area (20-6) at 11 a.m